کارهایی که نباید با گیربکس اتوماتیک انجام داد

رددر این قسمت توسط تیم مجرب و مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران قصد داریم. اطلاعاتی در مورد کارهایی که نباید با گیربکس اتوماتیک انجام داد را در اختیارتان قرار دهیم. یکی از کارهایی که نباید با گیربکس اتوماتیک انجام داد خلاص کردن گیر بکس در حین حرکت مخصوصا سرازیری می باشد. این کار علاوه بر کاهش کنترل شما بر خودرو، فشار مضاعفی به شیر برقی گیربکس وارد می کند.

مثلا گیربکس 206 تیپ 6 با کد AL 4 که یکی از ساده ترین گیر بکس اتوماتیک می باشد دارای 8 عدد شیر برقی می باشد که 2 عدد آن در معرض خرابی می باشد.

برای شروع از حالت خنثی (N یا Neutral) استفاده کنید

کارهایی که نه باید با گیر بکس اتوماتیک انجام داد؟

شاید اصطلاح استارت آپ را شنیده باشید. به اصطلاح استارت، حرکت خودرو از حالت ساکن با حداکثر گشتاور ممکن و حداقل اینرسی است. 

 این عمل در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک با افزایش دور موتور و رها شدن ناگهانی کلاچ امکان پذیر است. اما به نظر می رسد که برخی افراد در نظر دارند با خودروهای اتوماتیک گیربکس مشابه خودروهای دنده ای وارد بازار شوند. دنده در حالت N یا خنثی رها می شود، دور موتور بالا می رود و دنده در D یا Drive قرار می گیرد. در واقع باید گفت که این حرکت باعث آسیب جدی به گیربکس های اتوماتیک و احتمالا ایجاد هزینه های میلیونی برای مالک خودرو خواهد شد.                                                                                                 

به طور کلی گیربکس های اتوماتیک برای خودروهای شهری برای راحتی و سهولت رانندگی و مصرف سوخت پایین طراحی شد‌ه اند و برای شتاب گیری های ناگهانی و رانندگی پر استرس مناسب نیستند.  برخی از خودروهای اسپورت که از گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند از گزینه ای به نام لانچ کنترل استفاده می کنند. که به راننده اجازه می دهد بدون فشار اضافی در هنگام شتاب گیری های ناگهانی استارت بزند.

تعویض دنده هنگام رانندگی

هر زمان که نیاز به جابجایی متوالی به جلو و عقب دارید، مانند پیچیدن در خیابان‌های شلوغ یا پارک کردن در یک پارکینگ کوچک، سعی کنید ابتدا کاملاً توقف کنید و سپس از D به R یا برعکس تغییر دهید. تعویض دنده ها به گیربکس فشار وارد می کند. باید به این مورد توجه کرد که تغییر گیربکس از حالت D به حالت دستی (tip tronic) یا حالت های پیش فرض گیربکس مانند حالت ورزش/برف مشکلی ایجاد نمی کند. این مورد از دیگر کارهایی که نباید با گیر بکس اتوماتیک انجام داد.

کارهایی که نه باید با گیر بکس اتوماتیک انجام داد؟

برای توقف های کوتاه ماشین را خلاص کنید

سعی کنید در ترافیک و چراغ قرمز که ماشین کمتر از 2 دقیقه توقف می کند گیربکس راخلاص نکنید. وقتی گیربکس در حالیت D است و شما می ایستید، گیربکس در دنده 1 می ماند و تنها تعامل بین موتور و گیربکس جریان گردابی روغن هیدرولیک داخل توربین است که به دلیل دور موتور پایین ناچیز است.                                                          اگر برداشتن گیربکس و بازگرداندن آن به حالت D مستلزم مجموعه ای از کلاچ ها، سوپاپ ها و شیر برقی باشد، ساییدگی و پارگی بسیار بیشتر است.

توقف کامل با دنده p

برای توقف کامل (پارک)، ابتدا کاملاً توقف کنید، سپس دنده را در N قرار دهید، ترمز دستی را بکشید و پای خود را از روی ترمز بردارید تا وزن خودرو روی چرخ های عقب بیفتد. سپس دنده را در حالت P یا Park قرار دهید. در غیر این صورت فشار وزن خودرو به گیربکس می رسد که برای گیربکس های اتوماتیک مضر است.

قبل از گرم شدن موتور به گیربکس نیروی زیادی وارد نکنید

با توجه به تجربه های مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران باید این را در نظر بگیریم که قبل از گرم شدن موتور به گیربکس نیروی زیادی وارد نکنید. در گذشته مخصوصاً در فصل سرد و زمستان هنگام استارت زدن خودرو برای چند دقیقه ثابت نگه داشته می شد تا موتور گرم شود. کارشناسان توصیه می کنند در فصول سرد سال آهسته و با سرعت کم رانندگی کنید تا موتور خودرو به خوبی گرم شود.
در انواع خودروهای اتوماتیک مانند هایما S7 فول آپشن، اتومات جک دار و به طور کلی تمامی خودروهای اتوماتیک گرم شدن مناسب موتور توصیه می شود.                                                                 

وقتی موتور هنوز به اندازه کافی گرم نشد‌ه است و نیروی زیادی به موتور وارد می کنید به خصوص در فصول سرد سال در مدت زمان کوتاهی متحمل هزینه های زیادی خواهید شد. علاوه بر هزینه ای که هنگام مراجعه به مکانیک برای تعمیر خودرو ایجاد می کند، ممکن است اشتباهاتی از جانب مکانیک ها رخ دهد اما شما میتوانید به مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران که اعتبار بیشتری در سطح شهر دارند مراجعه نمایید.

رانندگی با روغن گیربکس کم

یک وسیله نقلیه اتوماتیک برای عملکرد صحیح به شدت به فشار سیال متکی است. یکی از وظایف روغن گیربکس کمک به روغن کاری گیربکس و خنک نگه داشتن آن در حین کار است.                 

بنابراین، اگر برای مدت طولانی با روغن گیربکس کم رانندگی می کنید، منتظر مشکلات زیادی در گیربکسB اتوماتیک خودرو خود باشید. همانطور که می دانید روغن موتور در انواع خودروها اهمیت زیادی دارد و روغن گیربکس یا واسکازین به همان اندازه اهمیت دارد.                                         

استفاده از دو پایه به جای یک پا در رانندگی از آنجایی که در خودروهای اتوماتیک پدال کلاچ وجود ندارد. برخی از رانندگان از یک پا برای فشردن پدال گاز و از پای دیگر برای فشردن ترمز استفاده می کنند.    باید بگوییم که این عمل اشتباه است و برای فشار دادن هر کدام باید از یک پا استفاده کرد. در غیر این صورت باعث آسیب جدی احتمالی به گیربکس اتوماتیک و افزایش احتمال تصادفات رانندگی می شود.

درجا گاز دادن

شاید بخواهید صدای دریچه گاز و موتور را در حالت ایستاده بشنوید، اما پیشنهاد می کنیم چیز دیگری برای سرگرمی بیاندیشید. وقتی ماشین در D نیست و پدال گاز را می زنید باعث افزایش ناگهانی اصطکاک بین قطعات داخل گیربکس و موتور می شوید. دست انداز های بزرگ به گیربکس و ماشین اتوماتیک شما آسیب می رساند. در این صورت باید برای تعویض و تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران مراجعه کنید.

کلام اخر

 توسط مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران توضیح مختصری از کارهایی که نباید با گیربکس اتوماتیک انجام داد را گفتیم. با انجام ندادن این کار های عمر قطعه ها بیشتر میشود. تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران بهتربین مکان برای تعمیر گیربکس است. همانطور که می دانیم مجموعه گیربکس تهران یکی از معتبر ترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران به شمار می رود.

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *