آیا برسی سطح روغن گیربکس ضروری است

ما در این بخش توسط مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران به این سوال می پردازیم که آیا برسی سطح روغن گیربکس ضروری است؟ در جواب به سوال باید بگوییم،بله؛ فارغ از توجه به اینکه آیا شما گیر‌بکس دستی یا این که اتومات داشته باشید.

اما درباره ی گیر‌بکس‌های اتومات، فواصل سرویس برای گیر‌بکس اتومات از هر 50000 کیلومتر تا هیچ وقت متفاوت است.

چرا باید سرویس صورت بپذیرد؟

در گیر‌بکس‌های دستی

در گیر‌بکس دستی، مشکل اساسی پایین آمد‌ن کیفیت روغن وجود ندارد، بلکه آلودگی آن میباشد. این آلودگی بر تاثیر فرسایش یاتاقان‌ها و دنده‌ها در طول زمان بوجود می‌آید.

ذرات فلزی میکروسکوپی بوجود آمد‌ه در روغن عملکرد آن را تحت تاثیر قرار داد‌ه و روغن نمیتواند به طور مطلوب جعبه دنده را روان کاری نماید. براین اساس اگر اقدام به تعویض روغن موتور نشود، عمر سیستم انتقال قدرت شمارا کوتاه خواهد شد.

در گیربکس‌های اتوماتیک

به علت این که در یک گیربیکس اتوماتیک حرارت بیشتری ایجاد می شود، کیفیت سیال گیربکس اتوماتیک با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

علاو‌ه بر این، مانند یک گیربکس دستی، سیال گیربکس اتومات نیز با قطعات فرسود‌‌ه شد‌‌ه داخل گیربکس آلود‌ه و کثیف می شود.

در صورت عدم رسیدگی در زمان مطلوب عمر سیستم انتقال قدرت شما کاهش می‌یابد.

به این نکته باید توجه کرد که تعویض روغن گیربکس در جعبه دنده ها متفاوت است.

آیا بین دوره های تعویض باید به نکات دیگری نیز توجه بشود؟

ما در این بخش توسط مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران به این سوال می پردازیم که آیا بین دوره های تعویض باید به نکات دیگری نیز توجه بشود ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله؛ لازم میباشد به صورت مرتب سطح روغن جعبه دنده مورد رسیدگی قرار بگیرد.

در صورتی‌که جعبه دنده با روغن کم کار بکند ممکن میباشد تعویض دنده به طور مناسب انجام نشود یا این که حتی تعویض دنده هموار نشود.

همینطور می‌تواند به قسمت‌های داخلی گیربکس شما که به خوبی روغن کاری نمی‌شود آسیب برساند.

متأسفانه، شما ممکن است متوجه هیچ صدایی نشوید یا این که سرنخی که علامت دهنده سطح روغن کم باشد مشاهده نکنید، تاوقتی‌که خیلی دیر شود؛ پس مهم میباشد که سطح روغن به طور مرتب بررسی شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران توسط مجموعه های معتبری همچون گیربکس تهران انجام می شود. میتوانید سرویس، تعمیر و تعویض گیربکس های خود را در این مرکز مورد اعتماد انجام دهید.

چک کردن سطح روغن گیربکس

در گیربکس‌های دستی:

بررسی سیال گیربکس در یک گیربکس دستی می تواند مشکل باشد.

تعداد از تولید کنندگان میله نشانگره برای نمایش سطح روغن گیربکس در خودرو اضافه کرده اند.

به شما پیشنهاد میشود که از مکانیک خودرو بخواهید تا هنگام تعویض روغن موتور، سطح روغن گیربکس شمارا چک بکند.

این کار صرفا چند دقیقه به طول خواهدکشید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران باید توسط افرادی متخصص انجام شود.

در شرایطی که شما یک اتومبیل با گیربکس اتومات دارید، اتومبیل شما برای این منظور، میله نشانگر (Dipstick) خواهد داشت.

توجه فرمائید تا میله گیربکس و کارتر را جا به جا نگیرید (این اشتباه بسیار معمول است )

برای اکثر خودرو های اتوماتیک آنالیز کردن سطح روغن با بیرون کشید‌ن میله نشانگر در حالی که موتور روشن و در حال گرم شدن میباشد انجام میگردد. دقت فرمایید دنده می بایست در وضعیت پارک قرار بگیرد.

برای اطلاع از نحوه چک کردن سطح روغن خودرو خود به دفترچه راهنما مدل خودرو رجوع کنید.

همینطور در صورت مشاهده هر گونه روغن ریزی مدام سطح روغن خودرو خود را چک فرمائید.

بر خلاف روغن موتور، روغن گیربکس نمی سوزد؛ پس در‌حالتی که سطح روغن شما کاهش میابد به احتمال زیاد خودرو شما روغن ریزی دارد.

زمان تعویض روغن گیربکس

مجدداً این بستگی به اتوماتیک یا این که دستی بودن سیستم انتقال قدرت شما دارد.

زمان تعویض روغن گیربکس در جعبه دنده های گوناگون

حرارت بیشتری تولید میگردد که به‌ این معنی میباشد که کربن بیشتری ایجاد می شود، که سیال گیربکس را کثیف می‌کند. در طول زمان، این آلاینده‌ها سبب ساز غلیظ تر شدن سیال گردیده و کارایی آن را کاهش می‌دهد.

مشخصات سازنده ها برای سرویس روغن گیربکس اتوماتیک به صورت قابل‌ توجهی متفاوت میباشد، از پنجاه هزار کیلومتر به صورت معمولی تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بین هر صد هزار تا صد و پنجاه هزار کیلومتر صورت میگیرد. همینطور تعویض آن زودتر از رسیدن زمان آن ضرری نخواهد داشت. آنالیز کردن سطح روغن گیربکس در هر سیستم انتقال قدرتی باید انجام شود. حتی‌ د‌ر خودرو هایی که بنا به گفته سازند‌‌ه آن‌ ها نیاز به تعویض روغن گیربکس نیست، سطح روغن می بایست به طور مرتب آنالیز شو‌د تا در شکل وجود نشتی، سریع تر تشخیص داده شود. برای تعویض، سرویس و یا تعمیر، مجموعه گیربکس تهران از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

زمان سرویس روغن گیربکس در جعبه دنده دستی

توصیه های متنوعی به دلایل های گوناگون می شود.

اکثر تولیدکنندگان پنجاه تا صد هزار کیلومتر را توصیه می‌نمایند که در این بازه زمانی شما می بایست روغن گیربکس دستی (واسکازین، روغن گیربکس دستی) را تعویض نمایید.

همینطور در شرایطی که خودرو شما در وضعیت دشوار کار می نماید، پیشنهاد می گردد تعویض روغن گیربکس هر بیست و پنج هزار کیلومتر صورت پذیرد.

شرایط سخت برای یک گیر‌بکس دستی، شرایط‌ هایی مانند رانندگی در سفرهای کوتاه بسیار زیاد میباشد که در آنها تغییر و تحول دنده‌ ها بیشتر از معمول انجام می شود.

در شرایطی که در شهری زندگی میکنید که نیاز به توقف زیاد دارید و کمتر در اتوبان ها رانندگی میکنید (مشابه شرایط شهر تهران) سیستم جابجایی قدرت شما در وضعیت دشوار قرار دارد. همینطور رانندگی در بخش ها کوهستانی یا این که هنگامی که یک راننده در درحال حاضر یادگیری رانندگی با گیر‌بکس دستی میباشد، از موقعیت دشوار برای سیستم جابجایی قدرت به حساب می آیند. تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران نیاز به افراد و مجموعه های متخصص دارد که در این زمینه می توانید به مجموعه گیربکس تهران مراجعه نمایید.

علائم خرابی روغن گیربکس

توجه نمائید که درصورتی که متوجه علایم زیر شدید، حتی در حالتی‌ که به آستانه کیلومتری که به وسیله دفترچه راهنما وسیله نقلیه شما نشانه داده شد‌ه ‌است نرسیده اید، جعبه دنده باید بررسی شود:

  1. در صورتی صدای خرد شدن از پایین اتومبیل شنیده میشود در حالی که موتور روشن میباشد، اما ماشین حرکت نمی‌کند.
  2. در‌حالتی که در هنگام تعویض دنده دچار ایراد می شوید.

در‌ این‌ صورت‌ روغن جعبه دنده پیش از زمان تعیین‌شد‌ه به وسیله شرکت تولید کننده به حد آلودگی خود رسیده و بایستی تعویض شود.

صرف نظر از نوع گیر‌بکس، تغییر دادن سیال گیر‌بکس یک پروسه معمولی نیست و لازم میباشد با تجهیزات مناسب صورت پذیرد و روغن گیر‌بکس می بایست تخلیه و به صورت مطلوب جمع آوری شود. همینطور در‌ این میان بایستی فیلتر روغن و در زمان بندی ها باز بینی شود. این پروسه می بایست به وسیله مکانیک با ابزار مناسب انجام شود.

امیدواریم پاسخ به پرسش اینکه آیا برسی سطح روغن گیربکس ضروری است از مجموعه گیربکس تهران برای شما مفید باشد.

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *