معرفی قطعات گیربکس اتوماتیک

در رابطه با معرفی قطعات گیربکس اتوماتیک می توان ذکر کرد که گیربکس یکی از اجزای ضروری مورد استفاده در انواع خودروها می باشد. به طور کلی می توان گفت که بعد از کلاچ، گیربکس دومین قطعه مهم در سیستم حرکتی خودروهای مختلف است. لازم به ذکر است که دو نوع گیربکس وجود دارد که عبارتند از: گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک.
در گیربکس اتوماتیک همانطور که می دانیم عمل تعویض دنده از یک دنده به دنده دیگر به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود. یعنی این گیربکس قابلیت ساخت دنده های سنگین و سبک یا تغییر انتقال قدرت در خودرو را به طور کامل اتوماتیک دارند. با توجه به این عامل، این نوع گیربکس می تواند عملیات مربوط به تعویض دنده را با توجه به شرایط جاده و با در نظر گرفتن میزان سربالایی یا سرازیری جاده و همچنین تقاضای راننده وسیله نقلیه، خودرو و میزان فشار روی پدال گاز یا ترمز انجام دهد. بنابراین نیاز به استفاده از قطعات مخصوص دارند. در ادامه توسط مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران اطلاعاتی را از قطعات گیربکس اتوماتیک در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی قطعات گیربکس اتوماتیک

قطعات مکانیکی و قطعات هیدرولیکی

به طور کلی می توان گفت مجموعه قطعات مورد استفاده در طراحی یک گیربکس اتوماتیک به دو دسته تقسیم می شوند. این قطعات عبارتند از: قطعات مکانیکی در گیربکس اتوماتیک و قطعات هیدرولیک مورد استفاده در تولید این سیستم ها. در ادامه این مقاله با انواع قطعات استفاده شد‌ه در این گیربکس اتوماتیک آشنا می شویم.

قطعات گیربکس اتوماتیک

در طراحی خودروهای گیربکس اتوماتیک از قطعات بسیار مهمی استفاده شد‌ه است. اما به طور کلی می توان گفت که هر گیربکس اتوماتیک از 7 قسمت اصلی تشکیل شد‌ه است. این قطعات عبارتند از: مبدل گشتاور، پمپ روغن گیربکس، ست دنده خورشیدی یا مجموعه دنده سیاره ای یا خورشیدی، بسته کلاچ یا کلاچ های چند دیسکی گیربکس، شفت خروجی گیربکس، تسمه ترمز، مخزن روغن گیربکس.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران یکی از مهم ترین مراکر گیربکس تهران می باشد. که با مراجعه به آن می توان برای تعمیر گیربکس اتومات خود اطمینان به خاطر داشت.

مبدل گشتاور روی گیربکس اتوماتیک

لازم به ذکر است که گیربکس اتوماتیک بر خلاف گیربکس های دستی قطعه ای به نام کلاچ ندارند. این سیستم ها تنها دارای دو قسمت پدال گاز و ترمز هستند. در واقع به جای قسمت کلاچ در این نوع خودروها و در طراحی گیربکس اتوماتیک از مبدل گشتاور استفاده شد‌ه است که به آن مبدل گشتاور نیز می گویند.
در واقع می توان گفت که مبدل گشتاور در خودروهای گیربکس اتوماتیک می تواند مانند کلاچ در گیربکس های دستی عمل کند. بنابراین قابل ذکر است که اگر دنده های خودرویی به راحتی تعویض نشوند، این احتمال وجود دارد که مبدل گشتاور آن خودرو به درستی عمل نکرده و یا آسیب ببیند.
نکته دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کرد این است که مبدل گشتاور روی گیربکس اتوماتیک به صورت فیزیکی موتور را از طریق پیچ و مهره به گیربکس متصل نمی کند. در واقع مبدل گشتاور می تواند با استفاده از روغن این کار را انجام دهد.

معرفی قطعات گیربکس اتوماتیک

قطعات مبدل گشتاور گیربکس اتوماتیک

لازم به ذکر است که در طراحی سیستم


های اتوماتیک گیربکس، خود قسمت مبدل خودکار یا مبدل گشتاور گیربکس از پمپ یا پره، توربین و پره میانی تشکیل شد‌ه است. این سه قسمت تشکیل دهنده مبدل گشتاور در خودروهای اتوماتیک گیربکس داخل یک محفظه بسته قرار می گیرند که با هیدرولیک خودرو یعنی روغن در تماس هستند. عملکرد این سیستم به گونه ای انجام می شود که در ابتدا پمپی که به فرمان خودرو متصل است در همان جهت فرمان می چرخد. هنگامی که پمپ می چرخد، توربین نیز می چرخد. در این قسمت از یک پره مرکزی نیز برای جلوگیری از بازگشت گشتاور ارسالی توربین به مرکز آن استفاده شد‌ه است.

پمپ روغن در گیربکس اتوماتیک

یکی دیگر از قطعاتی که در خودرو گیربکس اتوماتیک استفاده می شود پمپ روغن به کار رفته در طراحی آن می باشد. لازم به ذکر است که پمپ روغن در گیربکس اتوماتیک یا گیربکس های اتوماتیک در خودروها عملکردی مشابه انواع پمپ های گیربکس دستی دارند. به این ترتیب این نوع پمپ قابلیت انتقال روغن گیربکس اتوماتیک از مخزن خود به تمامی نقاط گیربکس خودرو را نیز دارد.
در واقع می توان گفت که این قطعه یکی از مهم ترین قطعات در خودروهای اتوماتیک گیربکس بوده و از آن جدایی ناپذیر است. لازم به ذکر است که استفاده از این قطعه در انواع خودروهای اتوماتیک دارای مزایایی است. از جمله این مزایا این است که این قطعه به ندرت آسیب می بیند و به همین دلیل نیاز به تعویض یا تعمیر کمتری دارد.

امیدواریم مطلب معرفی قطعات گیربکس اتوماتیک توسط مرکز تعمیر  گیربکس اتوماتیک در  تهران برای شما مفید باشد. این مجموعه با چندین سال فعالیت موفق در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران بزرگ ترین مرکز تعمیرات این گیربکس ها به شمار می رود.

 

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *