گیربکس و ارتباط آن با اجزای خودرو

 در این قسمت قصد داریم توسط مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران ، گیربکس و ارتباط آن با اجزای خودرو را بررسی کنیم. گشتاور تولید توسط موتور خودرو باید با توجه به نیاز خودرو به چرخ ها منتقل شود. وظیفه کنترل و تنظیم این نیرو بر عهده گیربکس خودرو می باشد. در واقع گیربکس این امکان را به راننده می دهد که در شرایط مختلف با سرعت های مختلف خودرو را کنترل کند.

اهمیت این بخش از خودرو  (گیر بکس و ارتباط ان با اجزای خودرو) این است که هر موتور می تواند مقدار مشخصی نیرو و گشتاور تولید کند. اما از طریق گیربکس می توان بدون افزایش تعداد دور و گشتاور موتور به سرعت مورد نظر دست یافت. علاوه بر این وظیفه مهم، گیربکس وظایف دیگری با اهمیت متفاوت را انجام می دهد. 

وظایف دیگر گیربکس

جلوگیری از سرعت ناخواسته: در شرایط تپه و جاده که سرعت می تواند از کنترل خارج شود، خودرو با کمک گیربکس کنترل کاملی بر راننده دارد.

جهت خودروی خود را تنظیم کنید: با کمک شیفتر دنده می توانید جهت خودروی خود را به جلو و عقب کنترل کنید و به آن قدرت حرکت به عقب بدهید.

موتور را بدون حرکت  ماشین روشن کنید: گاهی اوقات موتور ماشین باید روشن باشد، اما حرکت نمی کند. با کمک گیربکس می توان انتقال نیروی موتور به چرخ ها را متوقف کرد و آن را فعال کرد.

اجزاء و قطعات گیربکس و نحوه کار آنها

گیربکس آنقدر مهم است که از قسمت های زیادی تشکیل شده است. مهمترین قسمت گیربکس دنده است و بسته به نوع گیربکس از اشکال و موارد مختلفی استفاده می شود. محفظه گیربکس شامل بسیاری از چرخ دنده های به هم پیوسته است که فعالیت آنها میزان قدرت و گشتاور منتقل شده از موتور به چرخ ها را تعیین می کند. هر دنده نشان دهنده یکی از دنده ها (سرعت انتقال) روی اهرم دنده در کابین است.

وجود این دنده ها در انواع گیربکس ثابت است اما نوع و تعداد آنها متفاوت است. اگر می‌خواهید دنده‌های یک گیربکس را بفهمید، دنده‌های مختلف را روی یک دوچرخه با دنده تصور کنید. سایر اجزای مهم سیستم انتقال خودرو عبارتند از:

جعبه دنده:

این قسمت از چدن ساخته شد‌‌‌‌‌‌‌ه. دنده ها، بلبرینگ گیربکس و محورها را در خود جای داد‌‌‌‌‌ه است.

شفت ورودی یا شفت کلاچ:

یکی از اجزای گیر بکس و ارتباط ان با اجزای خودرو شفت کلاچ ، محور محرک جعبه دنده محسوب می شود.

این شفت  که  به طور یکپارچه به چرخ دنده در قسمت ورودی پوسته انتقال وصل می شود و از طریق کلاچ به موتور خودرو متصل می شود.

شفت میانی یا شفت پایین

این شفت وظیفه انتقال گشتاور از محور محرک به محور محرک را بر عهده دارد.  چندین چرخ دند‌‌‌‌‌‌‌‌ه مانند روی شفت روی آن نصب شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است. چرخ دند‌‌‌‌‌‌‌ه اولیه در این شفت با چرخ دند‌‌‌‌‌ه محور محرک مشبک می شود و سرعت ورودی تولید شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه توسط موتور را بدون تغییر مقدار آن به همان روش به شفت خروجی هدایت می کند. چرخ دنده های این شفت در اندازه های مختلف می باشد.

شفت یا دوک خروجی:

یکی دیگر از اجزا های گیر بکس و ارتباط ان با اجزای دیگر خودرو مرتبط است شفت یا دوک خروجی است.

این شفت توسط چرخ دند‌‌‌‌‌ه ها و یاتاقان ها به شفت میانی متصل می شود و نیروی تبدیل شد‌‌‌‌‌ه توسط گیربکس را به محورهای محرک یا دیفرانسیل هدایت می کند. چرخ دنده های مختلفی به این شفت متصل می شوند اما یکپارچه نیستند. در واقع چرخ دنده هایی با قطرهای مختلف به کمک بلبرینگ در این محور می چرخند. حرکت این چرخ دنده ها با درگیر شدن دنده های میانی شفت امکان پذیر می شود.

بلبرینگ گیربکس:

این قسمت که به چرخ دند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه تنظیم نیز معروف است که یک لایه داخلی دندانه دار است و با کشیدن به سمت چرخ دند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه مورد نظر قفل می شود.

این بیرونی ترین قسمت سیستم انتقال است. اهرم دنده که در برخی خودروهای گیربکس اتوماتیک به طور کامل برداشته می شود، معمولاً یک مسیر H شکل را طی می کند تا از طریق دنده های مختلف در جعبه دنده جابجا شود. دسته اهرمی می تواند به صورت خودکار یا دستی توسط راننده کنترل شود.

فلایویل:

فلایویل رابط بین شیفتر و فلایویل است و راننده در واقع با حرکت شیفتر فلایویل را به حرکت در می آورد. عملکرد این میله فلزی به نوع گیربکس بستگی دارد. مکانیزم می تواند دستی، الکترونیکی، خلاء یا هیدرولیک باشد. امروزه بیشتر شاهد مکانیزم های دستی و الکترونیکی هستیم. در حالت دستی، حرکات دست راننده را زیر نظر دارد. در این حالت تعداد چرخ فلایویل ها بستگی به تعداد دند‌‌‌‌‌ه ها تغییر می کند. به عنوان مثال، یک جعبه دنده 4 سرعته دارای 3 چرخ طیار است. در مکانیزم الکترومغناطیسی، حرکت فلایویل ها بر اساس اتصال الکترومغناطیسی بین آهنرباهای متصل به آنها و هسته آهنی و سیم پیچی جعبه دنده است.

ماهک :

یک قطعه فلزی منحنی که به بالای فلایویل متصل شد‌‌‌‌ه است. نیروهای وارد شد‌‌‌ه به فلایویل توسط اهرم تغییر جهت حرکت چرخ طیار منتقل می شود. حرکت موتور همچنین شامل کشویی شیفتر می شود که به نوبه خود دنده مورد نظر را برای تنظیم سرعت خودرو فعال می کند. به تعداد فلایویل های گیربکس، فلایویل وجود دارد.

لغزنده دنده:

لغزنده دنده قسمتی است که در دو طرف شیارهایی دارد که یک طرف آن موتور در شیار کار می کند و طرف دیگر آن گیربکس برنجی با بلبرینگ است. دند‌‌‌‌‌‌‌ه انتخاب شد‌‌‌‌‌ه وارد مدار می شود. نوار لغزنده روی قطعه ای به نام توپ به جلو و عقب حرکت می کند.

دنده برنجی:

برای درگیری دنده کشویی با بلبرینگ گیربکس از چرخ دنده برنجی واقع در بین این دو قسمت استفاده می شود و این درگیری سریع ترین و دقیق ترین درگیری ممکن است. چرخ دنده برنجی که یک جسم فلزی حلقوی است شکل دندانه ای در اطراف خود دارد و اصطکاک بیشتری با بلبرینگ دارد بنابراین در این قسمت سریعتر مسدود می شود کاهش نیرو و نیروی طولی.

کاسه نمدی یا نشتی:

بلبرینگ ها و روغن موجود در آن از نفوذ ذرات گرد و غبار در کاسه نمدی یا نشتی محافظت می کنند.

دنده انتقال:

دنده ها مهمترین قسمت اصلی گیربکس خودرو هستند، بدون دنده گیربکس مفهوم و کاربرد خود را از دست می دهد. ابتدایی ترین قسمت های مکانیکی پوسته گیربکس، دنده ها نشان دهنده هر یک از چرخ دنده های خودرو هستند.

با این حال، برای اینکه چرخ دنده ها درگیر شوند، این دو باید یک اندازه باشند. البته لازم نیست این چرخ دنده ها قطر یکسانی داشته باشند. دو نوع چرخ دنده وجود دارد. چرخ دنده با دندانه های صاف و با دندانه های اریب. همچنین این قطعات مهم با توجه به جهت انتقال نیرو به سه نوع محور عمودی، محور موازی و محور افقی طبقه بندی می شوند.

مجموعه گیربکس تهران با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران یکی از معتبر ترین مجموعه های شناخته می شود. این مجموعه با دارا بودن امکانات بی نظیر و همچنین افراد متخصص و با تجربه باکیفیت ترین خدمات را به مشتریان خود ارائه خواهد داد.

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *