تاریخچه گیربکس اتوماتیک

در رابطه با تاریخچه گیربکس اتوماتیک می توان بیان کرد که گیربکس های اتوماتیک یکی از قطعات حیاتی خودرو هستند که جدا از وظیفه مهم خود، راحتی و آسایش زیادی را برای راننده فراهم می کنند. در این مقاله تاریخچه مختصری از گیربکس های اتوماتیک و نحوه رشد آن ها را خواهیم آموخت.

امروزه فاکتور راحتی نقش بسیار مهمی در خودرو دارد. خودروسازان به هر عاملی که باعث افزایش لذت و رضایت راننده شود، حساس هستند. گیربکس اتوماتیک یکی از فاکتورهای مهم در خودروهای مدرن امروزی است. البته هر کدام دارای مواردی هستند. در ادامه درمورد چگونگی تکامل گیربکس ها توضیح مختصری می دهیم.

گیربکس اتوماتیک ایمنی

در سال 1937، جنرال موتورز شروع به ارائه گیربکس های نیمه اتوماتیک کرد که آن را “گیربکس ایمنی خودکار” یا AST نامید. این سیستم انتقال قدرت از یک کلاچ اصطکاکی استفاده می کرد و همچنین دارای چهار دنده جلو از مجموعه دنده سیاره ای جنرال موتورز بود. Cadillac و Oldsmobile در اواخر دهه 1930 از گیربکس ATS استفاده می کردند. اگرچه بیوک (Buick) نیز برای مدت کوتاهی از گیربکس ATS استفاده می کرد. عمر مفید گیربکس ATS بسیار کوتاه بود و خریداران این خودروها باور نمی کردند که وضعیت رانندگی با این گیربکس بهتر و دلپذیرتر باشد. جهت آشنایی با ویژگی های تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران به سایت گیربکس تهران مراجعه نمایید.

جعبه دنده hydra-matic

در سال 1941، جعبه دنده 57 دلاری Hydra-Matic یک انتخاب محبوب برای خریداران خودرو بود، زیرا رانندگان از کلاچ برای تعویض دنده استفاده نمی کردند. این گیربکس برخلاف گیربکس های اتوماتیک فعلی حالت پارک نداشته. در عوض، وقتی راننده گیربکس را در عقب قرار می دهد و موتور را خاموش می کند، نوعی حالت پارک فعال می شود که از حرکت خودرو جلوگیری می کند. این سیستم را می توان نمونه تغییر یافته گیربکس ATS نامید.

این سیستم انتقال نیرو بسیار موفق عمل کرد و تولید انبوه آن به بازار عرضه شد. در سال 1941 تقریباً 40 درصد از اتومبیل های Eldesmobile از گیربکس Hydra-Matic استفاده می کردند. تا سال 1942، زمانی که سازنده آمریکایی تصمیم گرفت تولید خودروهای سواری را متوقف کند و بیشتر بر خودروهای ساختمانی تمرکز کند، تقریباً 200000 دستگاه از این گیربکس تولید و فروخته شد. دلیل نامگذاری 57 دلاری به نام این سیستم انتقال قدرت این بود که این گیربکس اتوماتیک (که در سال 1940 به عنوان آپشن روی خودروهای Eldesmobile تعبیه شد) قیمتی معادل 57 دلار داشت.

گیربکس های مجهز Overdrive

قطعه های گیربکس مجهز به Overdrive در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 رایج شدند. گیربکس های جدیدتر با قابلیت اوردرایو اغلب دارای چهار دنده یا بیشتر بودند. اکثر خودروسازان در اوایل دهه 1980، خودکارهای گیربکس مجهز به سیستم اوردرایو را در خودروهای خود نصب کردند.

گیربکس Overdrive آخرین (سبک ترین) دنده موجود در گیربکس است که فقط با ضریب دنده خاص خود توانایی کاهش مصرف سوخت را دارد. این دنده سرعت خودرو را نسبت به دنده قبلی خود افزایش نمی دهد و ضمن کاهش مصرف سوخت سعی در حفظ آن دارد.

تاریخچه گیربکس اتوماتیک

تعداد دنده ها در گیربکس

در دهه 1980، اکثر خودروها به چهار دنده گیربکس اتوماتیک (سه دنده جلو و یک دنده عقب) مجهز بودند، در حالی که اکثر خودروهای امروزی حداقل دارای 5 یا 6 دنده برای انتقال نیرو دارند. در اواسط دهه 2000، خودروسازان گیربکس 7 و 8 سرعت و در برخی موارد 9 حالت دنده را به مشتریان خود ارائه می کردند. اخیراً چندین خودروساز از برنامه های خود برای تولید مدل های 10 دنده در آینده نزدیک خبر داده اند. گیربکس های کنترل شد‌ه الکترونیکی دارای ویژگی های بسیاری هستند.

این گیربکس هزاران داده را در کسری از ثانیه به دلیل چیپست کامپیوتری که دارد جمع آوری و پردازش می کند. گیربکس های کنترل شد‌ه الکترونیکی برای تعویض دنده بسیار دقیق و بسیار کارآمد هستند. آنها می توانند عملیات تعویض را با توجه به شرایط جاده و محیط انجام دهند. به عنوان مثال، هنگامی که راننده در یک جاده کوهستانی رانندگی می کند، برخی از رانندگان گیربکس اتوماتیک با درگیر کردن دنده عقب در سراشیبی، سرعت خودرو را به طور کامل کنترل می کنند.

اکثر خودروهای امروزی دارای گیربکس خودکار (گیربکس اتوماتیک) هستند و به لطف پیشرفت الگوریتم های تعویض دنده، این قسمت از خودرو با تعویض دنده حرفه ای و به موقع، رانندگی نرم و راحت را فراهم می کند. البته گیربکس های دستی همچنان طرفداران خود را دارند اما اکثر رانندگان امروزی از خودروهایی با گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند. مجموعه گیربکس تهران با سال ها سابقه فعالیت در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران از معروف ترین مراکز تعمیر گیربکس به شمار می رود. این مجموعه با دارا بودن تجربیات فراوان و همچنین متخصصان حرفه ای در زمینه تعمیر گیربکس های اتوماتیک خودروهای خارجی از پیشگامان این زمینه محسوب می شود.

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *