همه دوست دارند بهترین ماشین ممکن را با بهترین آپشن ها، امکانات و بهترین گیربکس اتوماتیک در ایران را داشته باشند. به ویژه اگر قبلا با مشکلات تعمیر گیربکس اتوماتیک در ایران مواجه شده باشید، می دانید که تعمیر گیربکس اتوماتیک در نهران هم سخت است چه برسد به شهرستان ها. بنابراین، آشنایی با مشخصات مختلف خودرو بسیار مهم است. گیربکس قطعه مهم و اصلی خودرو است که بدون آن در واقع حرکت خودرو غیرممکن است و هر گونه مشکل در این قسمت نیز باعث اختلال در حرکت خودرو و رانندگی می شود. پس داشتن اطلاعات کافی درباره این قطعه بسیار مهم است. گیربکس های اتوماتیک انواع مختلفی دارند. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و ممکن است تفاوت های و مزایا و معایب قابل توجهی  باهم داشته باشند که باید بر اساس شرایط و نیازهای فردی در نظر گرفته شوند.

بهترین گیربکس های اتوماتیک

ذکر بهترین نوع گیربکس چندان عاقلانه نیست. هر گیربکس دارای مزایا و معایب خاص خود است. یک گیربکس را می توان با نیاز هر فردی تطبیق داد و کاملاً برای او مناسب دانست. در صورتیکه ممکن است برای افراد دیگر گزینه خوبی نباشد. اینکه کدام گیربکس برای شما بهتر است، نکته مهمی است که باید قبل از خرید خودرو تصمیم بگیرید. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین گیربکس های موجود در بازار داخلی توسط مرکز تعمیر گیربکس در تهران  می پردازیم و بر عهده شماست که مزایا و معایب آنها را با هم مقایسه کرده و تصمیم نهایی را بگیرید.

گیربکس AT

یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع گیربکس، گیربکس اتوماتیک AT است. انتقال نیرو در این گیربکس اتوماتیک توسط دنده Planetary (سیاره ای) انجام می شود. بسیاری از خودروها در ایران از این نوع گیربکس استفاده می کنند. از جمله این خودروها می توان به 206، 207، سوزوکی ویتارا، هایما S7 و غیره اشاره کرد. در زیر انواع دیگر گیربکس ها را بررسی می کنیم.

گیربکس نوع AMT

گیربکس های اتوماتیک نوع AMT در واقع از همان نوع گیربکس های دستی هستند. به زبان ساده، گیربکس دستی به مرحله پیشرفته ای رسیده و به نوعی گیربکس اتوماتیک تبدیل شده است. بنابراین این نوع گیربکس می تواند یکی از اقتصادی ترین انواع گیربکس اتوماتیک باشد. این گیربکس اتوماتیک از مزایای کامل گیربکس های دستی برخوردار بوده و همچنین دارای راحتی و سهولت رانندگی با گیربکس های اتوماتیک است. هیچ عارضه مهمی در سیستم گیربکس AMT وجود ندارد. بنابراین هزینه تعمیر و تعویض در مقایسه با سایر گیربکس ها چندان زیاد نخواهد بود.
این نوع گیربکس در مقایسه با نوع دستی، دنده های بیشتری دارد که باعث افزایش سرعت و شتاب و نیز کاهش مصرف سوخت می شود. از خودروهایی که دارای این نوع گیربکس هستند می توان به برلیانس و ام وی ام 110 اشاره کرد.

گیربکس CVT

این نوع گیربکس معروف به داشتن  دنده‌ی نامحدود است. خود کلمه CVT به معنای سیستم انتقال پیوسته متغیر است. در واقع باید گفت که در این نوع گیربکس اتوماتیک هیچ دستگاه خورشیدی و دستگاه سیاره ای وجود ندارد. بلکه شاهد تکنولوژی و روندهای مدرن هستیم. اگر بخواهیم در مورد اجزای سیستم انتقال CVT صحبت کنیم باید به پولی ورودی، پولی خروجی و تسمه اشاره کنیم.
در این سیستم بر خلاف انواع دیگر گیربکس ها که در آن ها تعداد و حد مشخصی از نسبت دنده ایجاد می شود، نسبت سرعت بدون محدودیت است. این می تواند در جلوگیری از شوک و تغییرات ناگهانی دور موتور به دلیل تعویض دنده بسیار موثر باشد. این همچنین مصرف سوخت عالی را فراهم می کند. این نوع گیربکس بیشتر روی خودروهای کانادایی در بازار داخلی نصب می شود.

گیربکس DCT

اگر نام گیربکس های نیمه اتوماتیک را شنیده اید باید بگوییم که این گیربکس DCT همان گیربکس نیمه اتوماتیک است. دلیل انتخاب این نام درج ویژگی های انواع دنده اتوماتیک و دستی در گیربکس DCT می باشد.
در گیربکس های DCT، دو کلاچ موجود در سیستم توسط ابزارهای الکترونیکی و هیدرولیک و بدون راننده در آنها کار می کنند. از مزیت های این نوع گیربکس باید به راحتی و لذت رانندگی بیشتر اشاره کرد و همچنین می توانید با تغییر موقعیت به حالت اتوماتیک، با فشردن پدال های پشت فرمان، دنده را تغییر دهید تا چیزی شبیه به بازی های رایانه ای به ارمغان بیاورد.

گیربکس استپ ترونیک

این گیربکس 6 سرعته بی نظیر را نیز می توان در لیست بهترین گیربکس اتوماتیک ایران قرار داد. در چنین گیربکسی می توان دنده را هم به صورت دستی و هم اتوماتیک تعویض کرد. برای استفاده از حالت دستی باید دسته دنده را به سمت چپ و برعکس برای استفاده از حالت اتوماتیک باید اهرم را به سمت راست حرکت دهید. سیستم کنترل این نوع گیربکس نیز تمام اتوماتیک است.

بهترین گیربکس اتوماتیک در ایران

تعمیرات

دیسک و صفحه یکی از قطعات و لوازم ضروری است که در گیربکس های دستی استفاده می شود. چنین چیزی در گیربکس های اتوماتیک وجود ندارد و این به دلیل روش متفاوت عملکرد این گیربکس ها است. این مکانیزم متفاوت باعث شده تا خرابی هایی که برای این دو گیربکس رخ می دهد بسیار متفاوت باشد.
هنگام تعمیر گیربکس معمولا روغن گیربکس هم عوض می شود. انواع مختلفی از روغن گیربکس اتوماتیک از نظر قسمت ها و استاندارها در بازار موجود است. از جمله این روغن ها می توان به 75W80 ،75W90 ،85W90 ،ATF و غیره اشاره کرد.
کیفیت قطعات تاثیر مستقیمی بر میزان سایش گیربکس دارد. به عنوان مثال در بین گیربکس های اتوماتیک بیشترین تعمیر برای خودروی 206 با گیربکس اتوماتیک است. خودروهای چینی نسبت به خودروهای ایرانی خرابی گیربکس کمتری دارند. این خرابی ها حتی در گیربکس خودروهای کره ای هم کمتر دیده می شود. کمترین میزان خرابی  مربوط به خودروهای تولید کشورهای اروپایی و ژاپنی است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران به دلیل دسترسی به بازار وسیع لوازم یدکی و نیز طیف گسترده ای از مکانیک های مجرب، به صرفه تر از سایر شهرستان ها است. به همین دلیل در صورت ایجاد یک مشکل جدی در گیربکس خودروی شما، ما مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران را به شما توصیه می کنیم.

 

بسیاری از افراد جهت تعمیر گیربکس اتومات خودروی خود، به مراکزی مراجعه می کنند که کارشناسان خبره در این زمینه را ندارند. مجموعه گیربکس تهران دارای متخصصین تعمیر گیربکس اتومات می باشد. این مجموعه در زمینه های سرویس گیربکس اتومات، تعمیر و تعویض گیربکس، تعمیر گیربکس cvt، تعویض روغن گیربکس اتومات و همچنین تعمیر گیربکس 206 یکی از معتبرترین مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *