اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست

تمام مایعات داخل خودرو نیاز به تصفیه و تعویض دارند. اما باید بدانید که چه زمانی باید هر کدام را تغییر دهید. در ادامه مقاله به اهمیت تعویض روغن گیربکس می پردازیم پس لطفا تا انتهای مقاله اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست را مطالعه کنید.

اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست

روغن گیربکس یا واسکازین

بیایید به اصول اولیه برویم روغن گیربکس واسکازین یک کلمه روسی است و اگر آن را ترجمه کنیم معادل روغن جعبه دنده به دست می آید.

به طور کلی برای قطعات متحرک خودرو یا سایر تجهیزات مکانیکی روغن کاری لازم است، زیرا بدون روغن  تقریبا غیرممکن است که قطعات متحرک به نرمی و راحتی حرکت کنند و کار خود را انجام دهند. روغن گیربکس یا جعبه‌دنده  نیز نوعی روغن است و باعث می شود قطعات خودرو که در جعبه یا گیربکس قرار می گیرند  به خوبی به کار خود ادامه می دهند.

این روغن همچنین به روغن کاری سایر قسمت های خودرو مانند دیفرانسیل و جعبه فرمان کمک می کند. وجود واسکازین مخصوص گیربکس که رابط بین موتور و چرخ است بسیار ضروری است. زیرا گیربکس نیروی موتور را به چرخ ها منتقل می کند. چرخش و حرکت چرخ توسط گیربکس انجام می شود. بنابراین باید مراقب آن باشید و به مشکلات آن مانند زمان تعویض روغن گیربکس توجه کنید. تعمیرگاه تعمیرگیربکس در تهران با داشتن چندین سال سابقه و تعمیر کاران ماهر می تواند روغن گیربکس شما را به صورت ماهرانه تعویض کند.

اهمیت تعویض روغن گیربکس

اگر روغن گیربکس به موقع تعویض بشود:

گیربکس بهتر عمل می کند و ادامه می دهد

عمر قطعات در گیربکس افزایش می یابد

دمای گیربکس کاهش می یابد بنابراین خراب نمی شود

باعث می شود قطعات در گیربکس بی صدا شوند و همه این موارد در کنار هم عملکرد خودرو را افزایش می دهد.

سهل انگاری در تعویض روغن گیربکس

برخی از رانندگان برای خودروی خود ارزش زیادی قائل هستند و مثلا برای آن روغن مرغوب و گران قیمت می خرند. این خوب است، اما مشکل از زمانی شروع می شود که آنها فکر می کنند که هزینه کردن زیاد  نیاز به در نظر گرفتن مواردی مانند تعویض روغن گیربکس یا هر چیز دیگری را برطرف می کند. این درست نیست.

حتی اگر گران ترین روغن  را برای ماشین خود بخرید، روزی فرا می رسد که باید آن را تعویض کنید. روغن گیربکس یا روغن دیگر در خودرویی که به موقع تعویض نشود خاصیت خود را از دست می دهد و به مایعی مانند آب تبدیل می شود که تحمل روغن کاری و روغن کاری را ندارد. به یاد داشته باشید که اگر هزینه خودرو و قطعات مختلف آن را به موقع پرداخت نکنید، خسارت ناشی از آن بیشتر خواهد بود.

اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست

زمان تعویض روغن گیربکس

فرقی نمی کند گیربکس شما دستی باشد یا اتوماتیک. در هر صورت تعویض روغن گیربکس ضروری است. اما چرا و چه زمانی؟ دلیل آن را در قسمت قبل توضیح دادیم، اما اجازه دهید با جدا کردن گیربکس اتوماتیک و دستی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم:

۱. تعویض روغن در گیربکس دستی

در گیربکس دستی، روغن گیربکس معمولاً بعد از مدتی استفاده از ماشین کثیف می گردد. البته ممکن است روغن همچنان کیفیت و ویژگی طبیعی خود را حفظ کند، اما واقعیت این است که آلوده شده است. در واقع، با گذشت زمان، فرسودگی ابزارها و یاتاقان ها منجر به ایجاد ذرات فلزی میکروسکوپی در روغن گیربکس می شود. البته اگر تعداد رانندگی در شرایط سخت زیاد باشد، زمان تعویض هر 25 هزار کیلومتر به روغن گیربکس می رسد. رانندگان جدید، کسانی که در معرض ترافیک مداوم هستند و رانندگان کوهستان باید مراقب باشند و قبل از 50 تا 100000 کیلومتر روغن گیربکس را جایگزین کنند. به طور کلی، زمانی که نیاز به تعویض دنده باشد، زمان تعویض روغن  زودتر از شرایط عادی و معمولی می آید.

۲. تعویض روغن در گیربکس اتوماتیک

در گیربکس اتوماتیک، گرمای بیشتری از گیربکس دستی تولید می شود. افزایش دما باعث کاهش کیفیت روغن  می شود. دلیل آن نیز خرابی قطعه در گیربکس و جابجایی زمان تعویض توسط روغن گیربکس است. بنابراین اگر می خواهید با مشکلاتی که قابل پیشگیری است عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار ندهید، حتما روغن را به موقع تعویض کنید. توصیه کارشناسان زمان تعویض اتوماتیک روغن گیربکس در هر 100000 تا 150000 کیلومتر است. البته تعویض زودهنگام روغن گیربکس مثلا در هر 50000 کیلومتر اشکالی ندارد.

نحوه سنجش سطح روغن گیربکس

برای یافتن زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس، راه های دیگری غیر از مشاهده علائم ذکر شده وجود دارد. در واقع با یک تست ساده می توانید متوجه شوید که آیا گیربکس شما روغن  کافی دارد یا خیر. برای انجام این کار باید:

ماشین را روشن کنید و مدتی صبر کنید.

گیج روغن گیربکس را خارج کنید.

گیج را با دستمال تمیز کنید.

حالا گیج را دوباره در جای خود قرار دهید و دو باره بردارید.

خط روغن روی گیج را بررسی کنید و ببینید آیا روغن  کم است یا خیر

نکته آخر

فراموش نکنید که بررسی سطح روغن گیربکس بسیار ضروری است و می تواند از بروز مشکل در حین تعویض دنده جلوگیری کند. البته افزودن روغن  به مخزن کافی نیست. اگر متوجه شدید که کیفیت روغن  کاهش یافته است، باید آن را تعویض کنید. هنگامی که رنگ روغن  تیره و قهوه ای باشد یعنی کیفیت کاهش یافته است. روغن باکیفیت روغنی است که تیره نیست و کمی قرمز باشد. پس اگر با تغییر کیفیت مواجه شدید، باید بدانید که زمان تعویض روغن گیربکس است.

تعمیرگاه تعمیر گیربکس در تهران با داشتن چندین سال سابقه و تعمیر کاران ماهر می تواند هر مشکلی را در ماشی شما شناسایی کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *