هیوندا

مزدا

کیا

گل

فورد

تویتا

بی ام دبیلیو

بنز

هیوندای جنسیس کوپه، اولین خودروی کوپه دیفرانسیل عقب اسپرت ساخت کمپانی هیوندای موتور کره است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون تولید شده است، و از همان ابتدای معرفی جنسیس کوپه، این خودرو توسط شرکت آسان موتور به بازار ایران عرضه شد و مورد استقبال همگان قرار گرفت. جنسیس کوپه جدید از یک گیربکس ۸سرعته اتوماتیک بهره مند است که نسبت به گیربکس ۶سرعته اتوماتیک سری قبل، خودرو شتاب بیشتری دارد و مصرف سوخت آن کمتر است.

مشخصات فنی هیوندای جنسیس کوپه

موتور۶ سیلندر ۲۴سوپاپه
حجم موتور۳۷۷۸ سی سی
انتقال نیرودیفرانسیل عقب
حداکثر قدرت۳۰۶ اسب بخار
گشتاور۳۶۰ نیوتن متر
شتاب ۰ تا ۱۰۰۵.۹ ثانیه
حداکثر سرعت۲۴۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی۱۲.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک به دلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن، نسبت به ماشین هایی که دنده دستی دارند نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد زیرا هزینه نگهداری این نوع گیربکس ها بالاست.

 نگهداری و افزایش طول عمر گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک هیوندای جنسیس کوپه:

  • روغن گیربکس خودروی خود را در زمان بندی و کیلومتر تعیین شده توسط شرکت سازنده بررسی و تعویض کنید.
  • از روغن گیربکس متناسب با خودروی خود استفاده کنید زیرا در صورت ریختن روغن نامرغوب و اشتباه داخل گیربکس باعث خسارت‌‌‌‌های سنگین به گیربکس خواهد شد.
  • سرویس‌‌‌‌های دوره ای را فراموش نکنید و حداقل سالی یک بار برای اطلاع از وضعیت گیربکس خودروی خود به تعمیرگاه مراجعه کنید تا مواردی مثل نشتی روغن و یا هر وضعیت غیر عادی دیگر را بررسی کنید. هم چنین میزان سطح روغن گیربکس و رنگ و بوی آن را نیز چک کنید تا از بروز ایراد در گیربکس جلوگیری کنید.
  • تعویض روغن گیربکس باید بوسیله دستگاه‌‌‌‌های اتوماتیک انجام شود به این صورت که دستگاه تمام روغن کهنه و سوخته را از داخل گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن میکند.
  • بکسل کردن و حمل بار اضافی در خودرو‌‌‌‌های دنده اتوماتیک مانند هیوندای جنسیس کوپه عمر گیربکس و قطعات داخلی آن را کاهش میدهد.
  • کمپانی‌‌‌‌های خودروسازی، با گذشت زمان ،برنامه‌‌‌‌های جدیدی را برای نرم افزار گیربکس ارائه میدهند. برنامه کامپیوتر گیربکس خودروی خود را هر ۲سال یک بار به روز رسانی کنید.
  • خطا‌‌‌‌های مربوط به گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک هیوندای جنسیس کوپه را جدی بگیرید و در صورت مشاهده هرگونه خطایی فورا به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه نمایید زیرا رانندگی با گیربکس معیوب باعث خرابی سایر قطعات و پرداخت هزینه‌‌‌‌های سنگین تری خواهد شد.
  • مجموعه سنسورها و مدار‌‌‌‌های الکترونیکی گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک دارای حساسیت بالایی هستند بنابراین توصیه میشود هرگز آنها را موتورشویی نکنید.
  • هنگام تعویض دنده میزان فشار را بر روی پدال گاز کمتر کنید تا دور موتور پایین بیاید و عمل تعویض دنده صورت گیرد هرچه تعویض دنده در دور موتور پایین تر انجام شود، قطعات گیربکس کمتر آسیب دیده و کارایی و عمر گیربکس نیز بیشتر خواهد.
  • پدال گاز را نرم فشار دهید با توجه به طرز کار گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک هیوندای جنسیس کوپه، فشار دادن زیاد و نامنظم پدال گاز باعث ضربه به گیربکس میشود و عمر آن را کاهش میدهد.