هیوندا

مزدا

کیا

گل

فورد

تویتا

بی ام دبیلیو

بنز

تعمیر و فروش گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک

تویوتا یاریس هاچبک یک خودروی کارامد و مناسب از کمپانی خودروسازی تویوتای ژاپن است که نخستین بار در سال ۲۰۰۹ طراحی و تولید شد و پس از آن توسط شرکت ایرتویا به بازار ایران آمد. تویوتا یاریس هاچبک مجهز به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر و گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک است. این خودرو از لحاظ فنی با نمونه سدان خود تفاوت زیادی ندارد و تنها وزن کمتر آن باعث افزایش شتاب این خودروی کوچک شده است. تویوتا یاریس هاچبک به دلیل استهلاک پایین، هندلینگ و سواری نرم، خدمات پس از فروش خوب و امکانات رفاهی و ایمنی یک خودروی محبوب و یک ماشین فوق العاده برای مصارف شهری است.

تعمیر و فروش گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ایران اروپا

نکته : هیچ گاه در زمان حرکت و قبل از توقف کامل خودرو، جعبه دنده را از حالت D به حالت N یا P قرار ندهید زیرا باعث فشار و خرابی گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک میشود.

مشخصات فنی تویوتا یاریس هاچبک
موتور۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور۱۴۹۷ سی سی
انتقال نیرودیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت موتور۱۰۷ اسب بخار
گشتاور۱۴۱ نیوتن متر گشتاور
حداکثر سرعت۱۷۵ کیلومتر در ساعت
جعبه دنده۴ دنده اتوماتیک
شتاب ۰ تا ۱۰۰۱۱.۵ ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک به دلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن، نسبت به ماشین هایی که دنده دستی دارند نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد زیرا هزینه نگهداری این نوع گیربکس ها بالاست.

 نگهداری و افزایش طول عمر گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک :

 1. در خودرو‌‌‌‌های دنده اتوماتیک مانند تویوتا یاریس هاچبک با توجه به زمانبندی و کیلومتر تعیین شده توسط شرکت سازنده روغن گیربکس آن را تعویض کنید.
 2. از روغن گیربکس متناسب با خودروی خود استفاده کنید زیرا در صورت ریختن روغن نامرغوب و اشتباه داخل گیربکس باعث خسارت‌‌‌‌های سنگین به گیربکس خواهد شد.
 3. سرویس‌‌‌‌های دوره ای را فراموش نکنید و حداقل سالی یک بار برای اطلاع از وضعیت گیربکس خودروی خود به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه کنید تا مواردی مثل نشتی روغن و یا هر وضعیت غیر عادی دیگر را بررسی کنید و هم چنین میزان سطح روغن گیربکس و رنگ و بوی آن را چک کنید تا از بروز ایراد در گیربکس جلوگیری کنید.
 4. پدال گاز را نرم فشار دهید با توجه به طرز کار گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک، فشار دادن زیاد و نامنظم پدال گاز باعث ضربه به گیربکس میشود و عمر آن را کاهش میدهد.
 5. از خودرویتان به عنوان یدک کش استفاده نکنید زیرا باعث اکسید شدن ویا سوختن روغن گیربکس شده و در نتیجه منجر به آسیب رسیدن به گیربکس و قطعات داخلی آن میشود.
 6. کمپانی‌‌‌‌های خودروسازی با گذشت زمان برنامه‌‌‌‌های جدیدی را برای نرم افزار گیربکس ارائه میدهند برنامه کامپیوتر گیربکس خودروی خود را هر ۲ سال یک بار به روز رسانی کنید.
 7. مجموعه سنسورها و مدار‌‌‌‌های الکترونیکی گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک دارای حساسیت بالایی هستند بنابراین توصیه میشود هرگز آنها را موتورشویی نکنید.
 8. در خودرو‌‌‌‌های دنده اتوماتیک مانند تویوتا یاریس هاچبک، به علائمی مثل تقه زدن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک، زوزه کشیدن گیربکس، گاز هرز خوردن و… توجه کنید و هرگونه تغییر در صدا، سرعت و عمل تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید و زودتر به یک تعمیرکار مراجعه کرده تا ایراد بوجود آمده را رفع کند.
 9. هنگام تعویض دنده میزان فشار بر روی پدال گاز را کمتر کنید تا دور موتور پایین بیاید و عمل تعویض دنده صورت گیرد هرچه تعویض دنده در دور موتور پایین تر انجام شود قطعات گیربکس کمتر آسیب دیده و کارایی و عمر گیربکس نیز بیشتر خواهد شد.
 10. خطا‌‌‌‌های مربوط به گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک را جدی بگیرید و فورا برای رفع آن اقدام کنید زیرا رانندگی با گیربکس معیوب باعث خرابی سایر قطعات و پرداخت هزینه‌‌‌‌های سنگین تری خواهد شد.

مشکلات جدی در گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک :

 • گاز هرز خوردن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک: کمبود روغن گیربکس، نرسیدن روغن کافی پشت کاسه کلاچ ها، فرسودگی و مستهلک شدن صفحه کلاچ ها
 • تقه زدن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک: دلیل اصلی این مشکل میتواند ایراد برقی و یا میزان نبودن فشار روغن که ناشی از ایراد درساعت و یا خرابی ویا پارگی در دسته موتور‌‌‌‌های گیربکس باشد.
 • خلاص شدن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک: بریدن دنده اویل پمپ، خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس، خالی بودن گیربکس از روغن و معیوب بودن چرخ دنده‌‌‌‌های داخل گیربکس
 • تاخیر در عملکرد گیربکس: گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک تویوتا یاریس هاچبک طوری طراحی شده اند که عمل تعویض دنده در کسری از ثانیه صورت میگیرد ولی اگر هنگام تعویض دنده با تاخیر مواجه شدید شاید به علت نشتی روغن گیربکس باشد.
 • سر و صدای خودرو در حالت خلاص : اگر صدا‌‌‌‌های غیر عادی در حالت خلاص از خودرو شنیدید مشکل از کم بودن سطح روغن گیربکس و یا کثیفی روغن گیربکس و یا فرسودگی قطعاتی مثل بلبرینگ، زنجیر دنده عقب و یا دنده ها است.
 • نشتی روغن گیربکس: نشتیروغنگیربکس یکی دیگر از دلایل وجود مشکل در گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک است که باید فورا برای رفع آن اقدام کنید چون اگر نشتی ادامه پیدا کند باعث خسارت‌‌‌‌های سنگینی به سیستم گیربکس خودرویتان خواهد شد رنگ روغن گیربکس قرمز و شفاف است اگر رنگ آن تیره باشد باید آن را تعویض کنید.
 • احساس بوی سوختگی از روغن گیربکس : در صورت حس کردن بوی سوختگی از روغن گیربکس باید سریعا ایراد آنرا تشخیص داده و رفع کنید. دلیل بوی سوختگی گرم شدن بیش از حد روغن گیربکس است روغن گیربکسی که کثیف شده و یا بوی سوختگی بدهد باعث میشود عمل روغن کاری در سیستم انتقال قدرت خودرو‌‌‌‌های تویوتا یاریس هاچبک به خوبی انجام نشود و سبب آسیب رسیدن به گیربکس میشود.
 • زوزه کشیدن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک: صدای زوزه کشیدن گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک به دلیل صدای فشار روغن و یا خرابی دنده ها، مجموعه دنده سیاره ای و دنده‌‌‌‌های دیفرانسیل است.
 • لرزش خودرو هنگام حرکت: لرزش خودرو به علت خرابی در دسته موتور، بکسواد کردن صفحه کلاچ ها و خرابی پلوس است.
 • گیر کردن دنده در حالت پارک : گیر کردن دنده در حالت پارک میتواند به این دلایل باشد: نبود برق در سیستم پارک یا خالی بودن باطری خودرو، خرابی استاپ زیر پدال ترمز، شکستن اهرم تعویض دنده از داخل گیربکس و یا خرابی در سلکتور