تعمیر گیربکس ساناتفه

لائم کثیف بودن فیلتر بنزین کدامند؟

سیستم سوخت‌رسانی در هر خودرو یکی از مهم‌ترین سیستم‌ها محسوب می‌شود، چرا که عملکرد کلی خودرو بدان وابسته است. در صورت اختلال در هر یک از قطعات موجود در این سیستم، از جمله کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو، کل فرایند دچار اشکال خواهد شد.

فیلترهای سوخت یکی از اجزای اصلی سیستم سوخت‌رسانی هستند که در تمام وسایل نقلیه مجهز به موتورهای احتراق داخلی وجود دارند. هدف آن‌ها فیلتر کردن ذرات موجود در سوخت و جلوگیری از ورود آن‌ها به سیستم سوخت خودرو مانند انژکتورها و خط سوخت و آسیب دیدن احتمالی آن‌ها یا موتور است.

فیلتر بنزین کثیف نمی تواند به خوبی عمل فیلتراسیون را انجام دهد و یا اینکه جریان سوخت‌رسانی را با اختلال مواجه می سازد.

مانند بسیاری از فیلترهای دیگر، فیلترهای باک بنزین نیز بر اثر استفاده مکرر از خودرو کثیف می‌شوند؛ تا جایی که دیگر نمی‌توانند ذرات را به طور کارآمد فیلتر کرده و یا حتی جریان را محدود سازند. معمولاً یک فیلتر سوخت معیوب علائمی دارد که رانندگان می‌بایست از آنها آگاه باشند. علائم کثیف بودن فیلتر بنزین به شرح زیر هستند:

خودرو به سختی استارت می‌خورد

یکی از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو این است که آغاز به کار خودرو یا همان استارت خوردن آن به سختی انجام می‌شود. یک فیلتر سوخت کثیف ممکن است جریان سیستم سوخت را محدود سازد و یا سوخت‌رسانی را متزلزل نماید که این سبب خواهد شد تا خودرو به سختی استارت بخورد. این احتمال زمانی به حداکثر خود می‌رسد که شما تا به حال فیلتر بنزین خودروتان را تعویض نکرده باشید.

یکی از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین استارت نخوردن خودرو است، چرا که در این حالت جریان سوخت مختل خواهد شد.

در عملکرد موتور اختلال پیش آمده است

یکی دیگر از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو بروز مشکل در عملکرد موتور اتومبیل است. گاهی اوقات فیلتر بنزین به اندازه‌ای کثیف می‌شود که در کارکرد موتور مشکل ایجاد می‌نماید:

  • نارسایی در سوخت‌رسانی: تحت بارهای سنگین، فیلتر سوختگی کثیف و گرفته ممکن است باعث شود موتور روشن نشود. در این حالت فیلتر سبب اختلال در سوخت‌رسانی صحیح به موتور خواهد شد. این مشکل بیشتر در زمانی که قصد شتاب‌گیری دارید، خودنمایی می‌کند. همچنین ممکن است دریابید که موتور حین افزایش سرعت عملکرد صحیحی ندارد.
در صورتی که فیلتر بنزین خودرو کثیف باشد، نارسایی سوخت‌رسانی را برای خودرو به همراه خواهد داشت.
  • متوقف شدن موتور: یکی دیگر از علائم گرفتگی فیلتر بنزین خودرو یا کثیف بودن باک بنزین که روی عملکرد موتور تاثیر می‌گذارد، متوقف شدن کار موتور است. اگر فیلتر بنزین به شدت کثیف باشد، جریان سوخت‌رسانی به طور کامل متوقف گشته و این امر مانع حرکت موتور خواهد شد. این فشارهای زیاد، موتور را از کار می‌اندازد و در طولانی مدت ممکن است به موتور خودرو آسیب وارد سازد.
  • کاهش قدرت و شتاب: فقدان کلی قدرت موتور، به ویژه در هنگام شتاب گرفتن، می‌تواند از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین باشد. در این حالت، رایانه خودرو برای جلوگیری از فشار زیاد به خودرو از ایجاد جریان اضافه سوخت‌رسانی ممانعت می‌کند. در نتیجه موتور خودرو به کندی کار می‌کند و گاهی ممکن است که چراغ چک اتومبیل هم روشن شود.تعمیر گیربکس ساناتفه

چراغ چک خودرو روشن شده است

مشکلات فیلتر سوخت می‌تواند سبب روشن شدن چراغ چک خودرو شود. برخی از وسایل نقلیه مجهز به سنسور فشار سوخت هستند که فشار سیستم سوخت کلی را کنترل می‌کنند. فیلتر بنزین مسدود شده و کثیف سبب خواهد شد که میزان فشار سوخت کم شده و در نتیجه چراغ چک خودرو روشن شود. البته روشن شدن چراغ چک لزوما تنها از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین نیست و می‌تواند طیف گسترده‌ای از اختلالات در خودرو را دربرگیرد.تعمیر گیربکس ساناتفه

یکی از علائم گرفتگی فیلتر بنزین خودرو روشن شدن چراغ چک است که باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

پمپ سوخت آسیب دیده است

اگر متوجه شدید که پمپ سوخت خودرو آسیب دیده است، احتمالا یکی از دلایل آن گرفتگی و کثیف بودن فیلتر بنزین یا کثیف بودن باک بنزین است. فیلتر سوخت کثیف و گرفته فشار زیادی به پمپ سوخت وارد می‌کند و مانع از رسیدن مقدار مناسب سوخت به مخزن سوخت می‌ شود.تعمیر گیربکس ساناتفه

  • سخن پایانی

بیشتر فیلترهای سوخت نسبتاً ارزان بوده و به راحتی قابل تعویض هستند. اما خوب است بدانید که همین قطعه ارزان می‌تواند آسیب‌های جدی و هزینه‌بری را به شما تحمیل سازند. لذا بهتر است تا با آگاهی کامل از علائم کثیف بودن فیلتر بنزین و علائم گرفتگی فیلتر بنزین خودرو خود، نسبت تعویض آن‌ها در زمان مقرر و لازم اقدام نمایید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما سرویس‌های دوره‌ای خودرو را انجام دهید تا از فرایند درست سوخت‌رسانی به اتومبیل خود اطمینان حاصل نمایید. در کل بهتر است خودرویتان را به طور منظم به تکنسین‌های حرفه‌ای نشان دهید تا در صورت نیاز و در اسرع وقت قطعات معیوب، کثیف و مسدود شده را تعویض نمایند و شما بتوانید بهترین عملکرد را از خودرویتان شاهد باشید. در غیر این صورت می‌بایست خود را برای یک عملکرد ناقص و همچنین آسیب‌های جدی آماده سازید.تعمیر گیربکس ساناتفه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.