تعمیر گیربکس اتومات با گارانتی

تعمیر گیربکس اتومات با گارانتی خودرو اتومات بخریم یا دنده ای؟

از اولین گیربکس ها و تا امروزه که انواع گیربکس های اتوماتیک توسط کمپانی های متفاوت طراحی و ساخته شده اند. بر روی خودرو های متفاوتی نیز، این گیربکس ها تعبیه شده اند. در هنگام خرید خودرو نکاتی است که بهتر است حتما به آن توجه کنید. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت گیربکس های اتوماتیک با گیربکس های دستی را توضیح دهیم.

دقت در خرید خودرو و سنجیدن همه ی جوانب های آن بسیار مهم است. هنگامی که شما می خواهید هزینه ای انجام بدهید بهتر است انتخاب مناسبی داشته باشید. تا شما و خانواده تان نیز با آن انتخاب آرامش و راحتی بهتری داشته باشند.

یکی از نکاتی باید هنگام خرید خودرو به آن توجه داشته باشید. انتخاب بین خودرو با گیربکس دستی یا گیربکس اتوماتیک است. اولین راه حل، این است که حتما با هر دو خودرو، یعنی خودروی دارای گیربکس اتوماتیک و خودروی دارای گیربکس دستی راننده کنید و دقت کنید با کدام خودرو در رانندگی راحت تر هستید.

همانطور که می دانید هردو نوع گیربکس، دارای مزایا و معایب هایی هستند. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام خودرو و گیربکس مناسب رانندگی و علایق شماست.

شما می توانید خودرو با گیربکس اتوماتیک را انتخاب کنید و در نهایت آرامش و راحتی رانندگی کنید. و یا اینکه خودرویی با گیربکس دستی انتخاب کنید و کنترل بیشتری روی خودرو داشته و هیجان در رانندگی را اولویت خود قرار دهید.

گیربکس تهران قصد دارد در ادامه عملکرد  هر دو نوع گیربکس و تفاوت گیربکس های اتوماتیک و دستی را برای شما توضیح دهد. با ما همراه باشید.

جعبه دنده دستی

عملکرد گیربکس دستی

این نوع جعبه دنده ها به عنوان گیربکس های استاندارد محسوب می شوند. کلاچ آن ها از نوع خشک است و توسط نیروی پا گرفته می شود. دسته دنده و تعویض دنده نیز به صورت دستی صورت می گیرد.

در این گیربکس فلایویل به انتهای میل لنگ چسبیده است. و زمانی که موتور روشن می شود. فلایویل هم همراه میل لنگ می چرخد. با این چرخش دیسک و صفحه کلاچی که روی سطح صاف فلایویل متصل است، شروع به چرخش می کنند.

عملیات انتقال گشتاور خروجی موتور به چرخ ها را توسط مجموعه ای از چرخ دنده ها انجام می دهند. که بر روی دو میله(Shaft) ورودی و خروجی قرار دارند.

هر کدام از از شفت‌های ورودی و خروجی گیربکس، تعدادی دنده ثابت و متحرک دارند. دنده های ثابت چرخش خود را از شفت دریافت می کنند. ولی این راننده است که تصمیم می گیرد کدام دنده توسط دنده کشویی روی شفت قفل‌شده و نیرو را از شفت دریافت کند.

هنگامی که راننده پدال کلاچ را فشار می دهد. فشار صفحه کلاچ از روی دیسک برداشته می شود. و این عمل اجازه ی تعویض دنده را می دهد.

نوع عملکرد گیربکس اتوماتیک

بعد از گیربکس دستی، گیربکس های اتوماتیک برای ایجاد راحتی و کار بهتر اتومبیل طراحی شدند.

اگر شما در گیربکس های معمولی هماهنگی لازم بین سرعت چرخ دنده ها و تغییر دنده را به درستی انجام ندهید باعث خسارت فنی به گیربکس شده و به تعمیر گیربکس نیاز دارید. اما گیربکس های اتوماتیک به صورت اتومات و با یک اهرم وضعیت دنده ها و بیشتر فشار دادن پدال گاز دنده را تغییر می دهد.

گیربکس های اتوماتیک اجزای متفاوتی دارند. و همه ی این اجزا، کمک می کنند تا سرعت و قدرت موتور به طور مناسب حفظ شود.

گیربکس اتوماتیک دارای سه قطعه به نام پروانه و توربین و استاتور است. که به شکل فن بوده و در سیالی به نام مایع انتقال قرارگرفته‌اند. توربین، بین شفت ورودی انتقال، و پروانه، به انتهای میل لنگ متصل است. استاتور نیز در بین این دو قرار گرفته است.

زمانی که موتور روشن می شود. با چرخش میل لنگ، پروانه نیز می چرخد و روغن را نیز به حرکت در می آورد. استاتور حرکت روغن سیال را هدایت کرده با استفاده از انرژی آن توربین نیز به چرخش در می آید.

انرژی سیال توسط شفت به چرخ دنده ها و دیفرانسیل می رود. و در این قسمت دیفرانسیل انرژی سیال را مدیریت شده به سمت چرخ ها هدایت می کند.

جعبه دنده اتوماتبک

تفاوت گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی

این نوع گیربکس ها وظیفه ی یکسانی دارند. اما نوع عملکرد متفاوت آن ها باعث شده است بسیار تفاوت در آن ها وجود داشته باشد. ما در ادامه تفاوت های آن ها را به طور کلی نام برده و هر کدام از آن ها را نیز جداگانه توصیف خواهیم کرد.

  • تفاوت رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک و دستی
  • تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی در مصرف سوخت
  • تفاوت گیربکس دنده اتوماتیک یا دستی از نظر مهارت رانندگی
  • هزینه تمام شده برای گیربکس اتوماتیک و دستی
  • تفاوت دنده اتومات و دستی از لحاظ سرعت
  • تفاوت گیربکس اتوماتیک یا دستی از نظر تمرکز راننده
  • هیجان رانندگی در گیربکس اتوماتیک و دستی
  • تفاوت گیربکس اتومات یا دستی در افزایش قدرت موتور

تفاوت گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی

تفاوت رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک و دستی

حتما قبل از خرید خودرو توجه داشته باشید که خودتان چه سبک رانندگی دارید. اگر تمرکز بالایی در رانندگی داشته و یا هیجان رانندگی با گیربکس های دستی را بیشتر می پسندید می توانید آن را انتخاب کنید.

اما اگر ایمنی و رانندگی راحت تر و آرامش بیشتری را می خواهید می توانید خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که در زمان هایی که شغل و نوع زندگی شما به گونه ای است. که حتما بیشتر وقت خود را در حال رفت و آمد در خیابان های شلوغ هستید. رانندگی با خودروی دنده دستی بسیار سخت و ملال آور است. و دنده اتومات به دلیل نداشتن کلاچ و تعویض دنده به صورت اتومات بسیار آسان تر و بهتر است.

زمانی که در ترافیک های طولانی مدت با دنده دستی رانندگی کنید. به مرور زمان، با استفاده ی زیاد از کلاچ خودو، عوارضی چون: گرفتگی عضلات و ماهیچه‌های پا و ستون فقرات را برای شما ایجاد می کند.

تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی در مصرف سوخت

خودرو هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند. در زمانی که پشت چراغ های قرمز هستید و یا درگیر ترافیک های سنگین شده اید تا زمانی که دنده را به حالت پارک تعویض نکنید، ارتباط موتور و جعبه‌دنده حفظ‌شده و موتور نیروی بیشتر را صرف خواهد کرد که منجر به مصرف سوخت بیشتر می‌گردد.

اما بعد از چندی که گیربکس اتوماتیک پیشرفته های چشمگیری داشته است. باعث شده که ضریب دنده در گیربکس‌ها به‌مراتب بهینه شود.

گیربکس اتوماتیک سعی می‌کند که بهترین ضریب دنده را با توجه به دور موتور تنظیم نماید. که درنتیجه از بالا رفتن بی‌مورد دور موتور جلوگیری خواهد کرد. این امر موجب کاهش مصرف بنزین در سرعت‌های بالا خواهد شد.

با این شرایط گیربکس های اتوماتیک مصرف سوخت کمی بیشتر از گیربکس دستی دارند.

مصرف سوخت انواع گیربکس

تفاوت گیربکس دنده اتوماتیک یا دستی از نظر مهارت رانندگی

در جاده هایی که پیچ های زیادی دارد، مانند پیست های مسابقه ای، راننده به دلیل نشان دادن مهارت رانندگی خود و علاقه به داشتن به هیجانات رانندگی گیربکس های دستی را انتخاب می کند. تا هماهنگی ترمز و کلاچ و پدال گاز را به خوبی رعایت کرده و راننده ی ماهری محسوب شود.

اما برخی دیگر گیربکس های اتوماتیک را انتخاب می کنند، زیرا تنها با فشار دادن و یا کم کردن فشار پا بر روی پدال گاز، می توانند به راحتی این جاده ها را پشت سر بگذارند و آسایش بیشتری نیز دارند.

این شما هستید که با توجه به علایقتان باید انتخاب کنید.

هزینه تمام شده برای گیربکس اتوماتیک و دستی

خودرو های با گیربکس اتوماتیک گران تر از خودرو های با گیربکس دستی هستند. خودرو با توجه به برند و مدل در قیمت های متفاوتی وجود دارند. حتی خودرو هایی با گیربکس دستی لوکس و اسپرت وجود دارند که قیمتشان بیشتر از برخی خودرو های اتومات است.

شما باید با توجه به علایق خود، هزینه هایی که می خواهید انجام دهید و بررسی کردن اینکه کدام گیربکس برای شما بهتر است . باید نتیجه بگیرید که کدام خودرو با چه برند و مدلی انتخاب کنید. حتما از نظرات کاربرانی که از برخی خودرو ها استفاده کرده اند کمک بگیرید.

در برخی مواقع خودرو هایی وجود دارد که نسخه و مدل دنده ای آن ها بهتر است. و گاهی هم در بعضی برند ها خودرو های با گیربکس های اتوماتیک مدل های بهتری را دارند.

البته توجه داشته باشید که گیربکس های دستی به دلیل طراحی و عملکرد ساده تر، هزینه های تعمیر کمتری دارد. و گیربکس های اتوماتیک به دلیل پیچیده بودن سیستم هایش، هزینه های تعمیر و تعویض چند برابری گیربکس های دستی را دارند.

دقت داشته باشید که گیربکس های دستی به دلیل وجود کلاچ و دیر گرفتن و یا نگرفتن کلاچ توسط راننده، زود تر خراب شوند و به تعمیر نیار داشته باشند. اما گیربکس های اتوماتیک به دلیل عدم وجود کلاچ طول عمر بیشتری دارد.

اما در گیربکس دستی از روغن واسکازین استفاده می شود. که طول عمر بیشتری نسبت به روغن گیربکس اتوماتیک دارد.

اتومات یا دستی

تفاوت دنده اتومات و دستی از لحاظ سرعت

معمولا افراد بر این عقیده هستند که شتاب گیری گیربکس های دستی بسیار بیشتر است. اما در این زمان با پیشرفت تکنولوژی، گیربکس هاس اتوماتیک های به روز شده می توانند در برخی حالات بسیار سریع تر از گیربکس های دستی حرکت کنند.

و امروزه با توجه به هزینه ای که می خواهید انجام دهید. می توانید هم خودرویی با گیربکس دستی با شتاب خیلی خوب داشته باشید. و همچنین خودرو های با گیربکس اتوماتیک که سرعت و شتاب خوبی در هنگام حرکت دارند. می توانید خریداری کنید.

تفاوت گیربکس اتوماتیک یا دستی از نظر تمرکز راننده

اگر شما جزو رانندگانی باشید که به راحتی نمی توانید تمرکز کنید، خودروی با گیربکس اتوماتیک برای شما ایمن تر است.

زیرا در خودروهای دنده ای، راننده حتما باید تمرکز کافی داشته باشد، تا هم زمان که به جاده نگاه می کند. در زمان مناسب سرعت را کم و زیاد کند. و با توجه به آن سرعت، کلاچ گرفته و دنده را نیز تعویض کند. و خودرو های با گیربکس اتوماتیک، تعویض دنده را به صورت اتومات انجام داده و نیاز به تمرکز بسیاری نیست.

جعبه دنده اتومات

هیجان رانندگی در گیربکس اتوماتیک و دستی

همانطور که گفته شد کسانی که هیجان بیشتری در رانندگی را می خواهند. و لذت رانندگی در جاده های پر پیچ و خم را نیز می خواهند تجربه کنند. گیربکس های دستی را انتخاب می کنند. زیرا به راحتی میتوانند روی خودرو و موتور کنترل داشته باشند.

بسیاری از رانندگان حرفه ای از خودرو های دنده ای استقبال بیشتری می کنند.

تفاوت گیربکس اتومات یا دستی در افزایش قدرت موتور

نوع چرخ ها و تفاوت هایی که گیربکس ها با یک دیگر دارند. باعث می شود. تا قدرت موتور نیز تغییر کند.

گیربکس های اتوماتیک معمولا برای احتیاط همیشه سرعت و شتاب مناسبی را به صورت اتومات برای موتور انتخاب می کند. اما در خیلی مواقع که نیاز به حداکثر قدرت موتور دارید، این نوع گیربکس درست عمل نمی کند.

زمان هایی مانند سربالایی ها و خیلی مواقع دیگر، گیربکس های دستی به راحتی این کار را به شما می سپارند. و به راحتی می توانید به درستی و با هیجان رانندگی کنید. شما حتی می توانید در هنگام سبقت گرفتن نیز از این خاصیت استفاده کرده و کارایی بسیار زیادی نیز دارد.

توجه داشته باشید که گیربکس های نیمه اتوماتیک نیز امروزه موجود است که انتخاب خوبی است. برای افرادی که علاقه به تجربه ی هردو نوع گیربکس را دارند.

گیربکس نیمه اتوماتیک

گیربکس نیمه اتومات (Semi-Automatic Transmission)

یک نوع دیگر از گیربکس ها نیز وجود دارد که به شما می توانید به راحتی هر دو نوع گیربکس های اتومات و دستی را با آن ها تجربه کنید.

این گیربکس به صورتی است که می توانید هر موقع که بخواهید آن را به صورت اتومات بگذارید. و هر زمان که علاقه داشته باشید که دنده را خودتان تعویض کنید، آن را به روی دستی بگذارید.

این نوع گیربکس ها طرفداران بسیار زیادی داشته و در نوع 5 سرعته و 7 سرعته نیز وجود دارد. نوع 5 سرعته ی آن روی خودرو های سدان و سبک تعبیه می شود. و نوع 7 سرعته ی آن روی یکی از سریع‌ترین و گران‌ترین خودروهای جهان یعنی بوگاتی ویرون تعبیه شده است.

اهرم دنده

ما در این مقاله سعی کرده ایم تمام مواردی که به شما کمک می کند تا انتخاب مناسبی برای خرید خودروی مناسب با گیربکسی مناسب را داشته باشید را برایتان بگوییم. حتما قبل از خرید خودرو تمام جوانب نوع گیرکبس آن را بسنجید تا بتوانید هرچه بیشتر از رانندگی لذت ببرید.

همانطور که گفته شد این شما هستید که باید تصمیم بگیرید تا خودروی اتومات مناسب شما و شرایط شما است. یا خودروی دنده ای. و ما در این مقاله فقط به راحت تر انتخاب کردن شما کمک کرده ایم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.